Fotoğrafçılık kategorisinde (540 puan) tarafından

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

0 oy
(800 puan) tarafından
Tripod fotoğraf makinesini sabit tutmaya yarayan, yükseltilip alçaltılabilen üç ayaklı bir alettir. Üzerindeki terazi sayesinde kadrajı düz ayarlamaya yardımcı olur. Bu, özellikle ufuk çizgisini düz ayarlamak için önemlidir.
Uzun pozlama yapmak için de bir tripod gerekir. Titreme istenmeyen pozlamalarda kullanılır. Bunlar içinde video ve fotorğaf için ayrı özellikte ve farklı fiyat aralığında olanlar yer alır. Video için olanları diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Tripodun üzerinde yer alan bir kol, pan ve tilt yapmak için kullanışlıdır. Ancak sadece fotoğraf çekecek biri için makinenin ağırlığını kaldıracak standart bir tripod yeterlidir. Bu nedenle ihtiyaca ve bütçeye göre seçim yapmak daha doğrudur.
0 oy
(700 puan) tarafından
Tripod, kamera veya fotoğraf makinelerini sabitlemeye yarayan üç ayaklı bir araçtır. Sabit çekimlerin yapılmasında büyük kolaylık sağlar. Aynı zamanda uzun pozlama için de tripod kullanılması gerekir. Piyasada tercih edilebilecek farklı seçenekleri vardır. Bunlardan hangisini kullanacağınız, ne amaçla tripod almak istediğinize bağlıdır. Fotoğrafçılık için üretilen tripodlar daha uygun fiyatlıdır. Video için üretilen tripodlar ise daha pahalıdır. Video tripodları ile daha rahat şekilde pan ve tilt yapılabilir. Ayrıca taşıyabilecekleri ağırlık da fazladır.
Monopod da fotoğraf makinesi sabitlemeye yarayan bir araçtır. Ancak tripoddan farkı tek ayağı olduğu için destek ile sabitleme yapamasıdır. Fotoğraf çekerken daha rahat hareket edebilmeyi sağlar. Yükseklik seviyesi daha rahat ayarlanabilir. Özellikle pan yapmak için daha fazla bir hareket alanı sağlar
...