Fotoğrafçılık kategorisinde (380 puan) tarafından
SLR ve DSLR neyin kısaltmasıdır, açılımı nedir, anlamı nedir, SLR ve DSLR arasındaki fark nedir?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

0 oy
(420 puan) tarafından

SLR: Açılımı Single Lens Reflex tir. SLR (single-lens reflex) makineler objektifi değiştirilebilen filmli fotoğraf makineleridir. Objektiften gelen ışığın bir ayna ya da ayna + prizma sistemiyle bakaca yansıtıldığı fotoğraf makinesi sistemidir. Hem kadrajlama hem de çekim için ışığın içinden geçerek pozlanması bu objektiften gerçekleşir. SLR sistemde imaj film üzerinde oluşturulur.

DSLR: Modern SLR sistemlerinde imaj sayısal  algılayıcıda oluşturulur ve bu sistemlere DSLR denir (Digital SLR). Görüntüler filmle işlenir ve tab edildikten sonra izlenebilir. DSLR ( digital singe-lens reflex) makineler yine objektifi değiştirilebilen kameralardır. Görüntü dijital teknoloji ile işlenir ve anlık olarak izlenir. Bu yönü SLR makinelere göre büyük avantaj sağlar. İstenilen görüntü alınana kadar çekim yapılabilir. Ayrıca vizörde görünen
kare aynen alınır. DSLR ve SLR arasındaki diğer bir önemli fark ise DSLR makinelerin bir çoğunda video çekim olanağı varken, SLR makinelerde video kayıt özelliği yoktur.

0 oy
(465 puan) tarafından
SLR, single lens reflex demektir.  Görütüler sensör yerine bir film üzerine işlenir.  DSLR ise digital single lens reflex demektir. Bu da yeni dönemde üretilen dijital fotoğraf makineleri için kullanılır. Bir ayna yardımı ile objektiften geçen ışıklar sensöre aktarılır. Sensöre düşen ışıklar dijital ortamda görüntüye dönüştürülür
0 oy
(401 puan) tarafından
DSLR makineler görüntüyü CCD veya CMOS sensör üzerinden algılar, SLR makineler ise film üzerine görüntü oluşturur. Kısaca DSLR dijitaldir, SLR dijital değildir.

DSLR ile SLR makineler arasındaki farklara bakacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz;
•    DSLR makine ile çekilen fotoğrafı anlık olarak görebilir veya silebiliriz, Ancak SLR’de bu maalesef mümkün değildir ve çektiğimiz fotoğrafı ancak tab sonrasında görebiliriz.
•    Bazı DSLR modelleri  ile video çekilebilir ancak SLR makinelerde bu mümkün değildir.
•    DSLR makinelerde fotoğraf ve videolarımızı harici depolama aygıtlarında saklayabiliriz(SD Kart vs.) ve DSLR’de sınır SD Kart kapasitesi kadardır, SLR’de film kapasitesi kadardır.
•    DSLR’da fotoğraf çekiminden sonra görüntüleyip silebilmek dışında düzenleme imkanları da mevcuttur. İster makine üzerinde(bazı makinelerde düzenleme kısmı oluyor) isterde Photoshop tarzı Fotoğraf düzenleme yazılımlarıyla düzenlenebilir. Ancak SLR’de karanlık oda ile kadrajlama, parlatma, yakma gibi özel teknikler ile oynama yapılabilir ve bu sistemler de kimyasal tepkimelerle meydana gelmesi sebebiyle uzmanlık ister.
...