Fotoğrafçılık kategorisinde (540 puan) tarafından

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

0 oy
(800 puan) tarafından
Pan tekniği, hareket halindeki nesnenin fotoğraf makinesi ile birlikte takip edilmesi ve takip ederken aynı esnada düşük enstantane değerleri ile fotoğrafının çekilmesidir.
Pan tekniğini kullanmaktaki amaç, hareketi vurgulamaktır.
Pan tekniğini kullanırken, nesne tam karşınızdayken deklanşöre basacağınız için nesneyi takip edebileceğiniz şekilde bir alanda olmanız önemlidir.
Ayrıca pan tekniği kullanılırken manuel netleme´yi kullanmalısınız ve çekeceğiniz nesne ile aranızdaki mesafe hep aynı olmalıdır, nesneyi takip ederken mesafe değişmemelidir.
Çektiğiniz nesne focus mesafesinden uzaklaştıkça netlik azalacaktır. Pan tekniği ile çekilmiş bir fotoğrafın en az bir noktası net olmalıdır. Pan tekniği ile çekimden fotoğraf makinesi TV moduna alınmalıdır.
Nesne tam karşınızdayken deklanşöre basmalısnız.
Aynalı sistemlerde çekim esnasında aynanın yukarı kalkmasından dolayı çektiğiniz nesneyi göremezsiniz.
0 oy
(560 puan) tarafından
Hareket halindeki bir nesneyi çekme tekniğine pan tekniği denir. fotoğraf makinasını, hareketli nesneyi takip   edecek şekilde hareket ettirmemize dayanan bir tekniktir. Hareketli nesne net iken, arka planda bir hareket  etkisi ortaya çıkacaktır.
0 oy
(465 puan) tarafından
Pan tekniği, kameranın veya fotoğraf makinesinin sağa ve sola hareket ettirilmesidir. Fotoğrafçılıkta ve video çekimlerinde ayrı amaçlar için kullanılır. Sinema veya videoda pan tekniği kameranın açısının yetmediği yerleri göstermek için kullanılır.
Fotoğrafçılıkta ise genelde hareketli nesneleri daha ilginç şekilde çekmek için kullanılır. Fotoğraf makinesi fotoğrafı çekilecek hareketli objeyi takip eder. Konu makine karşısına geldiğinde fotoğraf çekilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, pan hareketi yapılırken örtücü hızının düşük tutulmasıdır.
...