Fotoğrafçılık kategorisinde (380 puan) tarafından
Enstantane hakkında bilgi verir misiniz? Enstantane'yi açıklarmısınız?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

4 Cevaplar

0 oy
(420 puan) tarafından
Örtücü de denir. Işığın sensör üzerine hangi hızla düşeceğini ayarlar. Yani pozlama süresini belirleyen mekanizmadır. Enstantane hızı düşükse hareketli nesnenin hareket yakalanabilir. Hareketin her anı tek tek görülmese de hareketin getirdiği akışkanlık alınır. Enstantane yüksek hızda ise hareketli bir nesnenin net bir görüntüsü alınabilir. Örneğin akan sudaki damlacıkları tek tek görmek için enstantane değerinin yüksek olması gerekir. Enstantane ile diyafram birbiri ile bağlıdır. Birbirlerine göre ayarlanması gerekir. Aksi halde yalnız pozlama görülür.
0 oy
(560 puan) tarafından

Enstantane hızı perde hızı olarak da geçer ve deklanşöre bastığımızda sensöre ne kadar süre ışık düşeceğini belirler. Buna “Pozlama Süresi” de denir. Enstantane saniyeler ile ölçülür, yani 1/8000, 1/250, 1/6 gibi, bu terimleri açıklayacak olursak 8000’de biri, 250’de biri, 6’da biri gibi düşünülebilir. Rakam büyüdükçe pozlama süresi azalmış olur. Düşük enstantaneli çekmek isterseniz tripod kullanmalısınız ya da makineyi sarsılmayacak hareket etmeyecek bir zemine sabitlemelisiniz. Uzun pozlama yaparken de düşük enstantane kullanılır.

0 oy
(600 puan) tarafından

Enstantane hızı perde hızı demektir yani deklanşör tuşuna bastığınız anda sensöre düşecek olan ışık süresini belirler. Makinenin üst kısmında bulunan mod değiştirme tekerleğini TV yada S harfine getirdiğiniz zaman enstantane öncelikli moda geçmiş olur. Bu modda diyafram değerini makine seçer, Enstantane değerini bize bırakır. Hızlı hareket eden objelerin çekilmesinde veya sahnenin yavaşlatılmasını istediğimiz zamanlarda bu modu kullanabiliriz.

0 oy
(340 puan) tarafından
Enstantane, kameralardan ışığın sensöre düşme hızını ayarlayan mekanizmadır. Örtücü hızı olarak da geçer. Örtücü hızı değeri sensör ile objektif arasında bulunan perdenin hangi hızlı açılıp kapanacağını belirler. Bu nedenle pozlama süresinin artması, sensöre düşecek ışığın da artması anlamına gelir.
Fotoğraf makinelerindeki bu özellik ile kısa veya uzun pozlama yapılabilir. Kısa pozlama için hızlı enstantane kullanmak gerekir,  uzun pozlama için yavaş enstantane kullanmak gerekir.
...