Fotoğrafçılık kategorisinde (207 puan) tarafından

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

+1 oy
(560 puan) tarafından
Fotoğraf çekiminde lens, makineden daha önemlidir. Eğer ikinci el lens alacaksanız kesinlikle bu testi gerçekleştirin. Backfocus ve Frontfocus sorunu genellikle Sigma, Tamron, Tokina gibi lenslerde görünür.  Netlemek istediğiniz kısım tam netlenmez, önünde veya arkasında kalan kısmın netlenmesinden dolayı oluşan netleme hatasıdır. Fotoğraf makinesinde fotoğrafa bakıp bu hatayı anlamanız biraz zor olacaktır o yüzden bilgisayara attığınız zaman fotoğrafta netlediğiniz alanın net olmadığını görünce hayal kırıklığı ile farkedersiniz.
Test Aşamaları;
1.    Diyaframı en büyük olacak açıklığa getiriyoruz.(Örneğin 50 mm F1.8 için 1.8’e getiriyoruz)
2.    Lens zoom lens ise en dar odak uzaklığını seçiyoruz.(örneğin 18-55 için 55’e alıyoruz)
3.    Fotoğraf makinesini tripod veya masa gibi düz bir zemine sabitliyoruz.
4.    Düz bir zemine aralarında 1’er cm olarak şekilde ve çapraz şekilde 3 tane pil koyun.1 tane en önde 1 tane ortada 1 tane en arkada ve her biri arka arkaya değil aralarında 1’er cm olacak şekilde olacak. Yakın olmalı ki lens otomatik netleme yapabilsin.
5.    Ortadaki pil’e netleyip çekiyoruz.
6.    Çektiğiniz fotoğrafı bilgisayarınızdan bakın ve ortadaki pil net sağ ve soldaki piller flu ise sorun yok demektir.
7.    Eğer ortadaki net değil de önde olan pil net ise frontfocus hatası, eğer arkadaki net ise de backfocus hatası var demektir.
0 oy
(340 puan) tarafından
Backfocus ve front focus objektiflerde rastlanılan problemlerden biridir. Netlik alınmak istenen yer tam olarak netlenmiyor ise objektifte backfocus veya front focus sorunu var demektir.  Test işlemi ise basittir. Makinenizi tripod üzerine yerleştirdikten sonra bir konuya 45 derecelik açıyla sabitleyin. Makinayı en yakından netleyecek şekilde bırakın. Bu test için fotoğrafı çekilecek nesnenin yazılı obje olması, testin daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır. Sabitleme işleminden sonra kağıdın ortasını netlik alarak fotoğraf çekin. Orta bölümün dışında yazının üst tarafında veya alt tarafında da net alanlar varsa, objektifte netlik sorunu var demektir.
...