Fotoğrafçılık kategorisinde (320 puan) tarafından

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

0 oy
(560 puan) tarafından

Pnoramik fotoğraf çekmek için  ihtiyacımız olanlar:

1-Fotoğraf Makinesi
2-Tripod
3-360 Derece dönebilen kafa
4-Photoshop

Panoramik fotoğraf nasıl çekilir?

Makinemizin ayarlarını diyafram öncelikli mod’a(Canon-Av | Nikon-a) alıp diyafram değerini 8 veya üzeri ayarlayın ve vizör ya da ekranda gördüğünüz değeri isterseniz manuel mod’a alıp çekin isterseniz aynı modda çekmeye devam edin.

Panoramik fotoğrafını çekmek istediğimiz manzara vs. karşısına geçiyoruz ve tripodumuzu kurmaya başlıyoruz. Makinemizi tripod’a bağlayıp başlıyoruz.Zaten makine modunu ayarlamıştık. Lenste titreşim engelleme kapalı olmalıdır. Netleme yaptıktan sonra lens ayarını AF konumundan MF konumuna getiriyoruz. Bundan sonra tripodu yerinden hareket ettirmeden sağdan sola veya soldan sağa doğru önceki karenin %25’i yeni kare içerisinde de kalacak şekilde fotoğraflarını çekiyoruz.

Daha sonra çektiğimiz fotoğrafları birleştirmek için Photoshop’u açıp üst menüden;
- Edit/Automate/Photomerge
- Tools/Photoshop/Photomerge
bu iki yoldan herhangi birini deneyerek birleştirme kısmına gelip birleştirebilirsiniz.
Photoshop sürümlerinde Photomerge yolu farklılık göstermektedir.

0 oy
(460 puan) tarafından
Panoramik fotoğraflar bir kareye tek seferde sığmayan görüntüyü, tek kareye sığdırma yöntemidir. İyi kullanıldığında yaratıcı ve estetik fotoğraflar çekilebilir.
Panoramik fotorğaf çekmek için öncelikle bir tripod kullanılmalıdır. Kamera sabitlendikten sonra tüm pozlama el ile yapılarak fotoğraflar çekilir. Fotoğrafların aynı alan derinliğine sahip olması, aynı ışık seviyesinde pozlanması gerekir. Farklı pozlamalar ile çekilen fotoğraflarda belirgin hatalar göze çarpar.  Pozlama yapıldıktan sonra fotorafların birleşme noktaları da iyi ayarlanmalıdır. Birleştirme için gereken pay verilmelidir. Çekilen fotoğraflar daha sonra bir yazılım ile birleştirilir.
...