Fotoğrafçılık kategorisinde (320 puan) tarafından

Manzara fotoğrafları nasıl çekiliyor? Manzara fotoğrafları çekmekteki püf noktaları nederdir?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
(560 puan) tarafından
Manzara fotoğrafçılığı günlük 1 saattir. Güneş doğmadan 30 dakika önce ve 30 dakika akşam güneş battıktan sonradır. Bu yüzden ki sabah kalktığınızda güneş sizden önce kalktıysa işiniz biraz zor olacaktır. Sabahları Güneş doğmadan önce genellikle çevrede soğuk renkler olacağından; sis, orman, dağ, bulut, gibi manzaraları çekmeyi tercih edebilirsiniz. Akşamları sıcak renkler olacağından farklı konular kullanabilirsiniz.

Gölde yansıma fotoğraflarını görmüşsünüzdür. Çoğu kişi çekip paylaşır ve o fotoğrafı gören bir çok kişi bende çekmek istiyorum der. Gölde yansıma fotoğrafını yakalayabilmek için sabah güneş doğmadan önce uyanıp çekmek istediğiniz yere gitmeli ve tripodunuzu kurup çekmeniz gereken vakti beklemelisiniz. Genelde güneşin doğmasına yakın ve doğduktan kısa süre sonraya kadar göl ayna gibidir. Yansıma fotoğrafları için en uygun vakit güneş doğduğu vakittir.

Akşamları, deniz, şelale, kanyon, dere gibi yerlerde çekim için güzeldir. Akşam çekilmesinin sebebi,akşam daha sıcak renkler oluşmasıdır. Eğer kapalı bulutlu havada çekim yapacaksanız, gökyüzüne çok az yer vermelisiniz.

İstenmeyen parlaklığı önlemek, yansımaları yok edebilmek için ve renklere doygunluk katmak için filtre kullanmalısınız.Doğal Yoğunluk diye adlandırığımız ND (Neutral Density) filtreler işinizi görecektir
...