Fotoğrafçılık kategorisinde (280 puan) tarafından
Kar fotoğrafları çekmenin püf noktaları nederdir?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

+2 oy
(415 puan) tarafından
Kar fotoğrafından kasıt karlı manzara fotoğrafı ise makine manuel modda olmalıdır otomatik modlarda makine kardan yansıyan ışığı yoğun ışık olarak değerlendireceğinden düşük değerlerde çeker ve fotoğraf karanlık çıkar. Aynı zamanda manuel fokus kullanılması da tavsiyemdir.

Eğer kasıt tek bir kar tanesi fotoğrafı ise; önce makro çekim tekniği iyi bilinmelidir makro çekim için makro lens, uzatma tüpü ya da ters bağlantı aparatı kullanılabilir. Bunlardan biri ile kar tanesi fotoğrafı çekilebilir. Kar tanesini yere yağmış kar içerisinden kar alıp çekemezsiniz havada yağarken tane tane yakalamanız lazım. Kar tanesi çok narin dağılabilen ve hemen eriyebilen bir şeydir. Soğuk bir metal üzerine kumaş bir bez serin(kadife kumaş karın tutunması açısından faydalıdır) daha sonra kar tanesini havada yakalayın ve kumaşı kar düşmeyen bir yere koyun (aksi takdirde çekmek istediğiniz taneciğin üzerine yeni kar taneleri düşüp fotoğrafı bozacaktır.) karı erimeden yakalamak için hızlı bir şekilde çekin.
+1 oy
(193 puan) tarafından
Kar fotoğrafı çekmek için; fotoğraftaki karın kapladığı alana göre fotoğraf makinası pozometresi 2 stop kadar hata yapar. Beyaz olan kar fotoğrafta gri olarak çıkar. Yapmamız gereken, ölçümden sonra çekerken diyaframı 2 stop açmaktır. Yani 16 diyaframsa 8 diyaframa indirmektir. Bu düzeltmeyi ölçüm yaptıktan sonra makinanın üstündeki ( +/-) tuşundan telafi yapabiliriz. Çok parlak alanlarda (+) telafi modunu kullanarak beyaz dengesini oluşturabiliriz. Koyu alanlar içinde (-) telafi modunu kullanarak beyaz dengesini oluşturabiliriz.
0 oy
(220 puan) tarafından
Kar fotoğrafları çekmek için öncesinde bazı hazırlıkların yapılması gerekir. Öncelik her taraf beyaz olacağı için kardan yansıyan ışınların pozlamayı etkilememesi için gerekli filtreler kullanılmalıdır. Bunlardan en önemlisi ND filtrelerdir. Gereksiz ışıkları ND filtre kullanarak ortadan kaldırabilir ve daha soluk renk tonları yakalayabilirsiniz. Her ne kadar filtreler ışığı önemli ölçüde kesse de kışın pozlamanın “-1” olarak yapılması avantaj sağlar.Kar fotoğrafı çekerken daha kısa süreli pozlama yapmak daha iyi sonuç verir. Ayrıca kar tanelerini görüntülemek istiyorsanız yine kısa pozlama ve flash kullanız alacağınız görüntünün kalitesini artırır.
...