Fotoğrafçılık kategorisinde (540 puan) tarafından

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

0 oy
(800 puan) tarafından
Balık gözü lensler dar alanlara daha fazla görüntü eklemek için kullanılır. Balık gözü objektif 180 derece geniş açıları çekmek için kullanılan ultra geniş açılı bir mercektir.
Bu lensler ultra geniş veya süper geniş mercek olarak da bilinir. Bazı sporlar, manzara ve sanatsal fotoğrafçılık da sık kullanılır. Tam çerçeve ve dairesel çerçeve olmak üzere iki çeşittir. Geniş açılı bir fotoğrafı normal lensli fotoğraf makinesi ile çekerseniz görüntü tek bir kareye sığmaz.  Balık gözü lens kullanarak bu sorunu giderebilirsiniz. Balık gözü lensler dar alanlara daha fazla görüntü elde etmek için kullanılır. Balık gözü lens kullanırken simetri düzgün hesaplanmalıdır yoksa ortaya kötü bir görüntü çıkabilir.
0 oy
(700 puan) tarafından
Balık gözü objektifler geniş açılı objektiflerdir. Terimsel olarak 14 mm ve altı mercekler için kullanılır. Görüntüyü bükerek daire haline getirir ve bu şekilde görüntüyü aktarır.  Genelde sanatsal veya biçimsel çalışmalarda kullanılır. Görüntüyü önemli ölçüde deforme ettiği için pek de kullanışlı değildir.
...