Fotoğrafçılık kategorisinde (207 puan) tarafından
Fotogram Tekniği Nasıl Kullanılır? Fotogram İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

+2 oy
(560 puan) tarafından

Objektif kullanmadan nesnenin fotoğrafını doğrudan fotoğraf kağıdına aktarılmasını sağlayan yöntemdir. Fotoğrafçılığın temel ilkelerine dayanır. Günümüzde bu yöntem deneysel fotoğrafçılıkta ve hobi olarak yapılmaktadır.  Fotogram tekniği Man Ray ile birlikte yaygınlaşmış ve doruk noktasına ulaşmıştır.

Fotogram Tekniği Nasıl Kullanılır?
Fotogram tekniğinde pozitif veya negatif herhangi bir film kullanılmaz. Bunun yerine fotoğraf kâğıdı kullanılır. Konu ışık kaynağı ile fotoğraf kâğıdı arasına yerleştirilir. Böylece nesnenin siluet görüntüsü kağıt üstüne yansır.
Nesnenin saydam, yarı saydam ve opak olması fotoğrafçının tercihindedir. Elde edilmek istenen sonuca göre konunun ışık geçirgenliği belirlenir.
Bu nedenle fotogram tekniğini kullanmak bilgi birikimi, estetik bakış ve kompozisyon oluşturma becerisi gerektirir..
Fotogramda alınan görüntü bir fotoğraf değildir. Konunun saydamlık seviyesine bağlı olarak, ışık açısı ve diğer nesnelerin tonları belirlemesi ile fotoğraf kâğıdı üzerine yansıyan gölge ya da siluettir.
Fotoğraf kağıdında ışık almayan bölümlerin tümü beyaz kalır. Konun ışık geçirgenliğine göre kısmen ışık geçen yerler ise gri renktedir. 

Fotogram İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?
Fotogram tekniği için gerekli olan malzemeler;
•    Fotoğraf Kâğıdı
•    Karanlık bir oda veya kutu
•    Işık Kaynağı
Bunlar kullanılarak basit bir şekilde fotogram yapılabilir. Fotoğraf kağıdına yansıyan negatif görüntü, banyoda yıkandıktan sonra fotogram işlemi tamamlanır.
 

...