Fotoğrafçılık kategorisinde (207 puan) tarafından
Fotoğraf makinemizin sensörünü temiz tutmak için neler yapmalıyız?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

+2 oy
(560 puan) tarafından
DSLR fotoğraf makineleri bakım ister, titizlik ister. Ama temizliği en çok isteyen ve en önemli parçalardan biri olan kısım makinenizin sensörüdür. Sensör kirli olursa fotoğraflarınızda siyah noktalar görürsünüz. Bu siyah noktalar genelde toz ve kir olur. Makinenizin ekranından tam anlamayabilirsiniz siyah noktaları ancak bilgisayardan baktığınızda siyah noktalar daha belirgin olmakta, o yüzden sensörü temiz tutmakta fayda var.
•    Lens değiştirirken mümkün olduğunca tozsuz ve kapalı ortamda yapmaya çalışın. Rüzgarlı tozlu veya topraklı olan yerlerde lens değiştirmeyin.
•    Lensi değiştirirken makineyi aşağı doğru tutun ki tozlar makinenize düşmesin.
•    Lens değiştirirken zamanla yarışın, çünkü ne kadar fazla zamanda değiştirirseniz o kadar fazla toz riski demektir.
•    Lensi çıkarmadan önce makinenizi kapatın. Makinenizi kapatmazsanız makine toz çekici manyetizma gibi davranabilir.
•    Toz var mı diye test etmek için kısık diyaframda(F/22) gibi mavi gökyüzü veya beyaz duvarı çekin.
•    Profesyonel sensör temizlemeye veya garantiye verip genel temizlik yaptırın
+1 oy
(193 puan) tarafından
Toz parçalarını temizlemek için hava üflemeli bir fırça kullanın. Kuru bir bezle yumuşakça silin yada güderi bir bez kullanın. Basınç uygulamayın bu hasara yada arızaya sebep olabilir. Parmak izleri ve diğer lekeleri temizlemek için az miktarda objektif temizleyicisini yumuşak bir bezle uygulayıp nazikçe temizleyin. Fotoğraf makinasını silmek için alkol ve kimyasal temizleyiciler kesinlikle kullanmayın.
0 oy
(700 puan) tarafından
Sensörler yapısı gereği hassastır. Toz veya kir yapıştığında lekelenmelere neden olurlar. Bu nedenle temizliğine dikakt edilmesi gerekir. Sensörü temiz tutmak için alınacak önlemlerden biri lens değişirken olabildiğince hızlı davranmaktır.  Objektifleri değiştirdiğimizde sensör tamamen açık konuma gelir. Uzun süre bu şekilde kalırsa ortamdaki tozlar sensöre yapışır. Bu nedenle objektifleri değiştirirken hızlı olunması gerekir.  Sensöre toz yapıştığında ise alınması için fiber bezler kullanılabilir. Ancak tecrübeniz yoksa silerken sensöre zarar verebilirsiniz. Bu nedenle tozları almak için hava pompası kullanmak daha doğrudur
...