Fotoğrafçılık kategorisinde (380 puan) tarafından

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

0 oy
(600 puan) tarafından
Kapasite:Aslında herkesin tek dikkat ettiği nokta hafıza kartının kapasitesidir. SD kartlar 2 GB’a kadar, SDHC kartlar 32 GB’a kadar, SDXC kartlar ise 2 TB’a kadar kapasiteye sahiptir. Kullanacağınız cihazın max. desteklediği kapasiteyi öğrenip seçmelisiniz.
 Max. Okuma Hızı:Hafıza kartlarının okuma hızı kart üzerinde MB/sn şeklinde yazar. Bu da hafıza kartının saniyede okuduğu mb sayısıdır.
 Kart Cinsi:Hafıza kartının cinsini belirtir. Kapasite’de açıklamış olduğum SD, SDHC ve SDXC gibi kart cinsini belirtir.
 Hız Sınırlandırma Değeri:Bu değer artık eski bir değerlendirme unsuru olsa da video çekecekseniz class10 olmasına dikkat edin. Class10 hafıza kartı 10MB/sn civarı bir hıza sahip olduğu anlamına geliyor.
 UHS Hız Sınıflandırması:Video çekimi için önemli olan bir diğer unsur UHS hız değeridir. Hız sınırlandırma değerini bu değer ile görmezden gelebilirsiniz. UHS3 olan bir hafıza kartı video çekimi esnasında 30MB/sn’den daha düşük bir hızda yazma işlemi yapmayacağı anlamındadır. Aynı şekilde UHS1 olan bir hafıza kartı da 10MB/sn’den daha düşük hızda yazım yapmaz.
0 oy
(620 puan) tarafından
SD kart alırken ilk olarak kullanacağınız cihazla uyumlu olup olmadığına bakmanız gerekir. Eksi donanımlarda yeni nesil SD kartlar yuvaya otursa da çalışmaz. Bunun nedeni de yeni nesil SD kartların eski dosya biçimlerini okuyamamasıdır.
Uyumlu kart seçtikten sonra SD kartın hızına bakmalısınız. UHS, UHS -1 ve UHS -2 tipini destekleyen kartlarda en düşük yazma hızını gösterir. Bu bilgi ile en azından en geç aktarma süresi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca bazı kartlarda en yüksek yazma hızı bilgisi de yer almaktadır.
...